Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
946 postów 3955 komentarzy

Życie Moje i Nasze

Zbigniew Jacniacki - ( wcześniej zbigniew 1108 ) PRAWDA W ŻYCIU, ŻYCIE W PRAWDZIE... 60 lat minęło.... Do teorii doszło doświadczenie. Zbudowałem swoje "malutkie" państwo polskie. Nawiążę współpracę z "malutkimi" państwami moich Rodaków .

Wpływ tysiącletnich podziałów religijnych na polskie myślenie polityczne...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ponieważ przez 40 lat też w to nie wierzyłem , rozumiem , że może sprawiać pewien problem przyjęcie do wiadomości faktów historycznych

 

 •  

  • Przeczytałem dzisiaj taką jednoznaczną myśl polityczną , wyrażoną przez osobę o dużch zainteresowaniach sprawami publicznymi w naszym kraju :

  • "....W Polsce jest tylko jeden kościół - Katolicki. ...

   Nigdy nie było i nie będzie innego.
   Polaków zawsze łączyła wiara w Boga  
   i jeden apostolski Kościół...."


  • Zastanawiam się nad historyczną stroną powyższych tez...

   Już nie sięgam przed symboliczny rok 966...


   Zaintrygowało mnie sformułowanie "...jeden apostolski Kościół....".

   Przecież na początku 11 wieku, wtedy przeobrażano państwowość                            słowiańską na chrześcijańską, taki kościół DE FACTO JUŻ PRZESTAŁ ISTNIEĆ :

  • "...Za symboliczną datę tego wydarzenia przyjmuje się rok 1054. Nie był to jednak w istocie jednorazowy akt, lecz proces, który rozciągał się w szerokich ramach chronologicznych, trwający aż do XIII w. Właściwie jeszcze wtedy ( a może nawet do XXI w.-ZJ) wiele osób nie do końca zdawało sobie sprawę z istnienia schizmy. Winą za jej powstanie obarcza się zarówno Rzym jak i Konstantynopol...."


   Jedną z politycznych przyczyn podziału apostolskiego kościoła chrześcijan była rywalizacja        o strefy wpływów w Europie, szczególnie na Słowiańszczyźnie   


 •  

   

   

  • Myślę , że można postawić pod rozwagę dokładnie odwrotną,

    do tej na żółtym tle, tezę , że antagonizmy w kościele apostolskim dzieliły                 ówczesny naród polski = szlachtę polską na wrogich sobie ludzi...


   Ponieważ przez 40 lat też w to nie wierzyłem , rozumiem,                                                           że może sprawiać pewien problem przyjęcie  do wiadomości faktu ,                                             że de facto nie ma kościoła apostolskiego...lub jego funkcji spajającej.

   Są poszczególne części , które wyznawców przekonują o swojej wyłączności na apostolskość...
  • Ale to jest temat do innych rozważań ...

   

                                                           

                                                                    X X X 

 
 

KOMENTARZE

 • Pod Kłuszynem 60% polskiej husari była wyznania prawosławnego
  (bitne białorusy) i nikomu to nie przeszkadzało. Tragedia Polski zaczęła się od takich przechrzt jak Jarema Wiśniowiecki i byłego kardynała Jana Kazimierza na tronie polskim.
 • @nikander 23.11.2013 21:17:40
  Jeżeli są takie problemy z weryfikacją poglądów odnoszczących się do chrześcijańskiego okresu dziejów naszych przodków, to nie można się dziwić, że refleksja nad wcześniejszymi okresami jest praktycznie " liczbą pojedyńczą"...

  W takich momentach przypominam sobie , że dopiero od 1763 język polski stał się językiem urzędowym w Koronie..., że 150 lat temu na naszych terenach zniesiono niewolnictwo..., że jeszcze 90 lat temu 40% naszych Rodaków był analfabetami..., że jesteśmy pierwszym pokoleniem dożywającym sędziwego wieku nie zdziesiątkowanym wojnami, powstaniami, głodem, ...

  Z tego wyrasta moja nadzieja , nie na wybraństwo narodu , ale na normalność...

  Pozdrawiam
 • @zbigniew1108 21:35:02
  A tak a propos. O ile dobrze kojarzę, to język polski stał się wcześniej językiem urzędowym na Litwie, po petycji tamtejszych posłów aby monitorów sejmowych nie tłumaczono na ruski, bo tego języka nie rozumieją.
 • @nikander 21:52:42
  Tak , pierwszą prowincją , w której po polsku rozmawiano oficjalnie stało się w 1696 Wielkie Księstwo Litewskie...Może tu jest źródło pojawienia się wybitnych Rusinów, Białorusinów lub Litwinów tworzących nowoczesną literaturę polską ???
  Z takimu zasadnieniem rego faktu się nie spotkałem...
  Z łaciny na polski , bo nie rozumieją ruskiego ??? Może nie rozumieli łaciny , przecież ta część była prawosławna... i cerkiew jej nie używała ???
 • @nikander 21:52:42
  Tak , pierwszą prowincją , w której po polsku rozmawiano oficjalnie stało się w 1696 Wielkie Księstwo Litewskie...Może tu jest źródło pojawienia się wybitnych Rusinów, Białorusinów lub Litwinów tworzących nowoczesną literaturę polską ???
  Z takimu uzasadnieniem tego faktu się nie spotkałem...
  Z łaciny na polski , bo nie rozumieją ruskiego ??? Może nie rozumieli łaciny , przecież ta część Państwa była prawosławna... i cerkiew jej nie używała ???
 • @zbigniew1108 22:06:54
  Rzeczy zasłyszane nie muszą być wiarygodne. Gdzieś to słyszałem, nie czytałem.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930