Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
722 posty 3146 komentarzy

Tajemnicza Polska 51

Zbigniew Jacniacki - ( wcześniej zbigniew 1108 ) PRAWDA W ŻYCIU, ŻYCIE W PRAWDZIE... 50 lat minęło.... Do teorii doszło doświadczenie. Zbudowałem swoje "malutkie" państwo polskie. Nawiążę współpracę z "malutkimi" państwami moich Rodaków .

Generał Skrzypczak zwolniony, gdyż skrytykował Misiewicza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Moje wnioski są jednak inne, niż internetowa hurra gloryfikacja generała.

  Wedlug portalu oko.press : o tym, że gen. Waldemar Skrzypczak musi odejść, władze Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenienia w Zielonce poinformowały go 2 lutego rano. Generał złożył natychmiastową dymisję.


Z nieoficjalnych informacji wynika, że interwencja MON związana była z krytycznymi wypowiedziami generała Skrzypczaka, dotyczącymi doradcy i rzecznika prasowego ministra Macierewicza, Bartłomieja Misiewicza. 

„Wydarzeniach o 22” stacji PolsatNews, 30 stycznia gen. Skrzypczak komentował zdjęcie, na którym kapitan Wojska Polskiego trzyma parasol nad rzecznikiem MON. Mówił: 

„Nadszedł taki czas, że żołnierza polskiego się nie szanuje, nadszedł czas pogardy dla polskiego żołnierza. Jeżeli dochodzi do takich ekscesów, ja to nazywam ekscesami, gdy żołnierz Wojska Polskiego oddaje honory osobie, która jest żadną dla niego osobą (…) bo w wojsku regulują życie regulaminy wojskowe, które formułują ogólne zasady funkcjonowania polskiego żołnierza i indywidualnie i zbiorowo. 


Jeżeli żołnierz jest zmuszany do oddawania honoru osobie, która na dobrą sprawę nie ma żadnych uprawnień do tego, żeby być tym, za kogo się podaje, to pomijam, że to łamanie prawa i regulaminów wojskowych, ale jest to pogardzanie żołnierzem i mundurem żołnierskim”.

 

 

 Moje wnioski są trochę inne :

Dowództwo wojskowe zbiera owoce swojej dyspozycyjności wobec polityków zdradzających interesy Polaków....

Tak było przed 39 rokiem, w PRL, tak jest i w RP....

 

Gdzie oni byli , gdy rozkradano dorobek narodowy, gdy niszczono całe branże przemysłowe , finansowe, energetyczne.... ?

Pilnowali swoich praw do emerytur...

 

Nie widzieli związku oddawania zagranicznym korporacjom własności

 

z traceniem suwerenności państwowej ???

 

To teraz niech salutują młodzikom z apteki....

 

Co to znaczy "żołnierz jest zmuszany do oddawania honoru "???
Pistolet przy skroni?
Podobno wojsko ma nas obronić....
W jaki sposób , skoro nie mają odwagi bronić samych siebie??? 

 

 

 

 

Wygląda na to, że oficerowie w Wojsku Polskim mają jaja ,

 

gdy ręka jest już w nocniku.

 

Gdyby cała kadra wojskowa powiedziała wcześniej"NIE "niszczeniu Polski, całej armii nie mógłby ani zwolnić, ani zdymisjonować żaden sbecko-kościelny POPiS.

 

Jednakże żądza pieniądza ważniejsza ponad honor i składane przysięgi .

 

Teraz przez internet pewnie przetoczy się gloryfikacja "odważnego" generała, który złożył rezygnację , gdy usłyszał "musi odejść".

 

Zgadzam się,że honor można ocalić poddaniem się do dymisji. Ale to dotyczy tych "co odchodzą ", ale z własnej, przemyślanej decyzji...

 

Generał grzeczniutko złożył rezygnację na wniosek ... MON.

 

A właśnie teraz powinien utrudnić życie MON-owcom ... Niechby trochę pogłówkowali, jak uzasadnić jego zwolnienie.

 

 

KOMENTARZE

 • Macierewicz przedefiniował definicję słowa "zaprzaniec"
  zgodnie z tą definicją wiemy, że "zaprzańcem nazywamy tego, kto nie szanuje polskiego oficera. Wiemy również, że sam Macierewicz w pełni wypełnił tę definicję. Z pewnością oficer kazał by takiemu kakałko - misiowi wykonać kilka pompek, po czym pobiegać po placu musztry, by wiedział, gdzie jego miejsce. Pośród kotów. No cóż, czasy inne, dziś zaprzańce normę ustalają.
 • @Nathanel 22:30:46
  Przyznam, że dla Misiewicza, twoje wojskowe doświadczenie jest ogromne. Ale wybacz, po miesiącu na obozie wojskowym to ledwie możesz się nazwać się szeregowym. Bohaterstwa to w tym nie było. A oceniać absolwentów wyższych szkół wojskowych, dowódców jednostek, ludzi co na froncie ryzykowali życie to gdybyś miał choć trochę rozumu, to byś się nie podejmował. Bo człowiekowi, co dowodził na froncie w Iraku, gdzie ludzie ginęli, nawet gdybyś z Misiaczkiem do spółki się zebrali butów czyścić nie jesteście godni. Bo czy może być godny człowiek, co wykazujące mu brak myślenia komentarze kasuje? Odpowiedz na argumenty strony drugiej, a nie jak tchórz kasuj co ci niewygodne.
 • @Zawisza Niebieski 22:58:34...kto nie szanuje polskiego oficera....
  Rozwiń myśl, za co Polacy maja szanować oficerów ???

  Może być np.od zamachu majowego ...

  Albo od przygotowania armii przed II wojną ...
  Podanie gen.Tadeusza Kasprzyckiego o przyjęcie do służby wojskowej na Zachodzie zostało odrzucone przez rząd Sikorskiego: Pan jest odpowiedzialny za nieprzygotowanie do wojny nowoczesnej, a więc i za poniesioną klęskę, która nie jest wolna od hańby. "

  O oficerach , czyli szlachcie z I Rzeczpospolitej też możesz napisać.
 • @Zbigniew Jacniacki 23:10:23
  Jest to myśl, którą wyraził Macierewicz, gdy wyszło, że Błasik był w kokpicie w locie do Smoleńska nakłaniając do podejmowania ryzykownych działań. Dziś, z ostatniego odczytu zapisu rozmów w kokpicie, którego ujawnienia "pewne siły" tak strasznie się bały, że do prywatnych domów ekspertów naukowców uczelni wojskowych współpracujących z prokuraturą o 6 rano smutni panowie wtargnęli zabierając wszystko, co mogło być sprzętem komputerowym wiemy, że w kokpicie był wysokiej rangi dowódca wojskowy mówiący pilotom, że się zmieszczą. Dla mnie tym czynem smutni panowie uwiarygodnili odczyt. Tak więc to pytanie powinno być skierowane do Macierewicza, ja tylko przytaczam utworzoną przez niego definicję. W mojej ocenie generał Błasik nie był godny szacunku, ale to tylko prywatna ocena sierżanta podchorążego, bo taki stopień wojskowy posiadam.
  Magnatów, biskupów, prymasa, braka królewskiego, nuncjusza papieskiego oceniłem gdy pisałem o Targowicy, co do upadku Rzeczypospolitej doprowadziła, ściągając jak PiS dziś obce wojska na nasze ziemie. Szlachta, z pewnością nie była bez winy, z pewnością było tam wielu warchołów, ale to szlachta przez czasy rozbiorów o wolność walczyła.
 • @Zbigniew Jacniacki 23:10:23
  gen.Skrzypczak odszedl z wojska w 2009 r.
 • @Zawisza Niebieski 23:22:49
  Kolejny raz Grupa Wyszehradzka okazała się najskuteczniejszym zespołem państw UE i NATO

  https://pbs.twimg.com/card_img/827245227358445568/XjCHzvs8?format=jpg&name=386x202

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/a-macierewicz-kolejny-grupa-wyszehradzka-okazala-sie-najskuteczniejszym-zespolem-panstw-ue-nato/
 • @Zawisza Niebieski 23:22:49...szlachta przez czasy rozbiorów o wolność walczyła...
  O wolność?
  Warto doprecyzować -czyją?
 • @Husky 23:23:55... odszedl z wojska w 2009 r....
  Rozważamy wydarzenia z 2017 roku
 • @Husky 23:31:33
  ///Kolejny raz Grupa Wyszehradzka okazała się najskuteczniejszym zespołem państw UE i NATO///

  Doprawdy? Właśnie słucham wspólnej konferencji prasowej prezydenta Putina i premiera Orbana i jakby odnoszę inne wrażenie.(inne od tego które powoduje Macierewiczem)
 • @Zbigniew Jacniacki 23:41:17
  generał Skrzypczak to postać niejednoznaczna - niezależnie od jego oceny pozwolę sobie na ocenę jego krytyków:

  moim zdaniem jeżeli Misiewicz miałby cokolwiek do roboty w wojsku - to jedynie polerowanie sanitariatów szczoteczką do zębów

  - Macierewicz analogicznie, może mniejszą szczoteczką - choć lepiej byłoby gdyby obaj byli trzymani daleko od wojska - i od jakiejkolwiek władzy
 • @Zbigniew Jacniacki 23:39:35
  A czyją masz na myśli? O wolność szlachty? A może o wolność Polski? Prawdą jest, "gdy naród do boju... panowie o czynszach radzili", tak było. Ale czy rozbiory pruskie, rosyjskie, które popiera papież, a także austriackie, wręcz z dokonane z poparciem papieża, szlachta już dorosła do myślenia o wszystkich Polakach. Potrafimy się godzić w czasach upadku i dzielić, gdy mamy wolność, czego przykład mamy dziś.
 • @Autor/ Wspierajmy naszych zolnierzy.
  .
  Jakby w oczekiwaniu obecnej polityki wobec naszego wojska, cale pronarodowe dowodztwo sil powietrznych, a nastepnie marynarki i wojsk ladowych popelnilo samobojstwo w katastrofach i dziwnych okolicznosciach, ktore do tej pory pozostaja niewyjasnione. Wciaz sa pytania, na ktore nikt z rzadzacych nie szuka odpowiedzi. To prawda, ze ci co przezyli bez sprzeciwu patrzyli jak dokonuje sie samobojstwo RP. Niechlubne to, lecz choc byl to duzy blad, nigdy nie jest za pozno na poprawe. Gen. Skrzypczak jest jednym z pierwszych, ktorzy wyrazaja sprzeciw wobec degradacji polskiego wojska do roli kampanii reprezentacyjnej. Ale nie tylko wojsko jest winne, winni jestesmy wszyscy tego, co sie stalo. Wybaczmy sobie i poprzyjmy naszych zolnierzy.
 • @Czartoryski 00:11:31....Wspierajmy naszych zolnierzy....
  Dobrze...Doprecyzuj tylko "naszych".

  Czy zaliczasz do "naszych" najemników wyjeżdżających do Afganistanu, Iraku, a wcześniej do Jugosławii???

  Zgadzam się także na wybaczanie, ...
  I słyszę, że pod warunkiem, iż struktury Watykanu mają być uprzywilejowane, majątki po dygnitarzach zdradzających Polaków przed 1795 r. zwrócone, zadłużenie pookrągłostołowe-sbecko-kościelne potulnie spłacane...itd.itp.

  Czy mi ktoś wybaczy, że na to się nie zgadzam ???
 • Jak sama nazwa mówi
  żołnierz z żołdu żyje za pensję czyli żołd a nie za łupy jak wojownicy i bojownicy a tak się składa że żołd żołnierzowi wypłaca MON a nie mityczny naród. A skoro mon ustala warunki to wojaki wariują bo ... żyć z czegoś muszą. biorąc pod uwagę że na czele mon mamy obecnie pacjenta psychuszki armia zachowuje sie podobnie - plus jest taki że jakby co to Putek potraktuje nas bardzo ulgowo :) Niszczenie polskiej armii trwa od 20 lat i szczerze mówiąc cieszę się że zostawiłem to za sobą bo na dzień dzisiejszy pewnie od paru ładnych lat bym garował za wyrwanie chwasta :) Przyznać jednak muszę że mimo katastrofalnych przewin poprzedników antoniego maciarewicza on jeden zasługuje na najgorszą kaźń i dadzą bogowie, dożyjemy tego że zasłuży na palik między swoimi sodomistycznymi giczałami lub na krwawego orła.
 • @Zbigniew Jacniacki 00:40:10
  Pozdrawiam i wielka szkoda że nam nie zaśpiewają . Ave. Ps. Nutkę polecam. https://www.youtube.com/watch?v=_nrilETa9gk
 • @Repsol 22:08:08
  Szkoda ludzi, ludzi wybranych talentem, sztuka nie powinna mieć narodowości, nie powinna podlegać polityce. A piosenka, ta towarzyszyła mi unitarce. To śpiewaliśmy idąc na stołówkę, idąc na zajęcia.
  Ale jeśli bratamy się już z braćmi Słowianami, to dlaczego nie posłuchać pięknej pieśni.
  https://www.youtube.com/watch?v=8zxGJHgIaJw
  A, że po rosyjsku, ot język jak język, słowiański, czyż nie? Wszak, czyż nie jesteśmy Słowianami, dziećmi Bogów. To nasza kultura, nasze korzenie, które po dziś dzień w nas tkwią, choć niektórzy wiele by dali, by tak nie było. Ale czy można ich nazwać Polakami?
 • @Zawisza Niebieski 22:40:05
  Ukłony . Ave Amigo . :) https://www.youtube.com/watch?v=aQx7RgKt8Y8
 • @Zawisza Niebieski 23:22:49
  A ty, jak zwykle piszesz BZDURY!!!W Smoleńsku nie było zadnej katastrofy, bo tą delegację "zabezpieczono" na podstawie komunikatu z dn.9.10.2010r , który był ogłoszony w radiu i TV!!! Są dwa twarde dowody: św.p. Zakrzeński, aktor, który grał Piłsudzkiego, został wyrwany z łóżka 2 h wcześniej i poinformowany przez telefon, że plany się zmieniły i ma się stawić pod domem za 15 min!!! P. Agacka-Indecka , szefowa adwokatury w Polsce miała przyjechać do Warszawy samochodem z Łodzi, gdzie mieszkała.Jej samochód został znaleziony 50 km od Warszawy na parkingu marketu!!!
  Następny dowód: operator kamery, Wiśniewski z TVP INFO , gdy usłyszał w hotelu , w Smoleńsku, szum silników samolotu, poleciał z kamerą na to pobojowisko! Parę minut po nim ,przybył św.p. ambasador Bahr i obaj mówili w TV, czego nie zobaczyli na pobojowsku?:ciał ofiar, bagaży i 120 foteli skórzanych!!! Te fakty dowodzą, że to była ruska maskirowka i już parę lat temu ,internauci udowodnili na tym portalu, że na pobojowisku brakuje kokpitu i ok 40% samolotu!!! Te i inne fakty potwiedził były agent Służb Specjalnych w rozmowie ze mną w 2010 r!!!
  Z jego informacji wynika, że delegacja została przewieziona do hangaru wojskowego na lotnisku Okęcie i o godzinie ok 3 rano zgasło światło na obu lotniskach oraz na połowie Ursynowa!!! Co się dalej stało, nie wiemy!
  Nie było w historii katastrof lotniczych wypadku, aby samolot spadł z 15-20 m i rozpieprzył się na 100000000 kawałków i było 100 % ofiar, co wykazał też eksperyment , zorganizowany przez stację Discovery!!! Klucz do tej tragedii leży na lotnisku Okęcie i dziwi mnie, ze tylu ekspertów bawi się w dociekania teoretyczne, zamiast zająć się tym, dlaczego potrójny monitoring na lotnisku nie działał i serwer wymieniano z 9/10 kwietnia!!!
 • @Andrzej Tokarski 23:52:59
  W. Łysiak na ten tekst naipisałby, że cię:" something pojebałoś"!!!
 • @Andrzej Tokarski 23:52:59
  Dodam, że komentarz dotyczył bzdur na temat Macierewicza! Jak znasz większego patriotę, oprócz J.Kaczyńskiego, to napisz!
 • @Repsol 22:47:52
  Więc nie, miałem to szczęście, że udało mi się zwiedzić Krym zanim wszystko się zaczęło. A rosyjski znam, ostatecznie 12 lat nauki w tym 2 lata języka branżowego na politechnice, więc nie boję się pojechać z wycieczką rosyjską, rozmawiać z Rosjanami, szczególnie, że wtedy płaciłem w hrywnach (ok. 0,5 zł/hrywnę) tyle samo, co od polskiej wycieczki wymagano w euro. Rozmawiałem z ludźmi w sklepach, nawet nie wyobrażasz sobie, jacy byli uczynni, bo innostraniec chcący mówić w ich języku, to człowiek, któremu należy pomóc, człowiek wzbudzający przyjaźń. Lubię ballady rosyjskie śpiewane przepitym basowym głosem. Klient tego sklepu pożyczył mi swój odtwarzacz CD, bym mógł przesłuchać ileś tam płyt, poświęcił mi swój czas, zupełnie bezinteresownie. To są Rosjanie, ale nie mówimy o ich rządzie, mówimy o ludziach, i również nie mówimy o ludziach o mentalności kibola. O ile w zachodniej Ukrainie dało się słyszeć od pijaczków, odpowiedników naszej młodzieży niepolskiej, "Lachów nada rezati" nigdy nie bałem się pójść do sklepu, przejść się po ulicy miasta, nawet w nocy. Ci ludzie chcieli żyć w pokoju, nie chcieli, by Donbas "wstawał". Nie chcieli, by otrzymaną od armii rosyjskiej rakietą strącano samolot pasażerski. Chcieli żyć w pokoju, cieszyć się swymi rodzinami, dziećmi, jak każdy z nas i nie ważne, czy w ramach Ukrainy, czy też nie. Więc mówię nie "wstawaj Donbas".
 • @zibi 23:23:18
  Tak, samolot porwało UFO albo inna siła wyższa, chcąc poznać myśli wielkiego człowieka, co upchał na pokładzie jednego samolotu wszystkich najwyższych urzędników ówczesnej Polski, co ich się dało ściągnąć. Lubisz bajki, lubisz teatrzyki masz do tego prawo, tego nie neguję. Nigdy w wiarę ludzi nie ingerowałem. Wybacz, że powiem ci iż PiS oraz Macierewicz, wraz ze skompromitowanym zespołem puszkowo-parówkowym tych bajek nie potwierdza, zaś odczyty z czarnych skrzynek wyraźnie mówią, "zmieścicie się chłopcy".
 • @Zawisza Niebieski 23:48:05
  Niektórzy, gdy widzą gówno na drodze, to mówią, że to nic nie znaczy! Ty jesteś odporny na argumenty i także DOWODY ,które przytoczyłem!!!
  Jest takie powiedzenie:" nie dyskutuj z glupim, bo podzielisz jego poglądy!!!
 • @zibi 09:05:07
  Ile rodzin ofiar spod Smoleńska popiera tę wymyśloną zza biurka teorię? Z tego co wiem, okrągłe 0. Ilu pracowników lotniska, którzy tego poranka byli w miejscach odpraw pasażerów twierdzi, że ich nie było. Który kraj prowadzący kontrolę lotów nie potwierdza tego lotu? Na to są zapisy, w wieżach kontroli lotu. Nie potraficie do tego dotrzeć, no to chyba normalne, ale prokuratura ma takie możliwości.

  Mamy ponad rok działania wybrańców Macierewicza, przeżarli ponad 4 mln zł. Efekt, wykazali, że nie znają budowy czarnych skrzynek, znaleźli tajny film nakręcony przez TVP i dostępny w internecie od 6 lat. Wszystkie sekcje wykazują brak oddziaływania fali uderzeniowej, termicznej, typowe ofiary katastrofy komunikacyjnej. Więc wybacz, że wierzę w to, co odczytali nasi eksperci wojskowi, co potwierdzono próbą przejęcia tych materiałów przez smutnych panów pukających do drzwi o godz. 6 rano.
 • @Repsol to o tych co mają nas bronić przed Ruskimi i tym złym Putinem.
  Amerykańskie ciężarówki utknęły koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Do zdarzenia doszło w czwartek 2 lutego po godz. 21.00. Powodem jest padający i marznący deszcz. Amerykańskie pojazdy wojskowe utknęły na trasie między Nowogrodem Bobrzańskim i Bogaczowem. Warunki do jazdy w regionie są fatalne. Od niemal dwóch godzin pada deszcz, który przy temperaturze minus 3 stopni niemal natychmiast zamarza. Aura dała się we znaki amerykańskiemu wojsku. Jak informują nasi Czytelnicy, którzy są na trasie kolumna pojazdów wojskowych US Army utknęła na trasie między Nowogrodem Bobrzańskim a Bogaczowem. – Nie da się jechać, na jezdni jest lodowisko – alarmują Czytelnicy, którzy widzą kolumnę amerykańskiego wojska. Ich pojazdy nie dają rady jechać po oblodzonej jezdni. Ps..Toż to cyrk! Sorry! Taki mamy klimat. Ruskie pokładaja się ze śmiechu, dostają zajadów z tego powodu. Przysłali do Polski największe niedołęgi wybrane z szeregów amerykańskiej armii....dajcie spokój z takim sojusznikiem! Kuźwa mać to jak chcą wygrać tą zapowiadaną ponoć wojenkę z Rosją? jak nie urok to sraczka. To wojsko USA musi się najpierw nauczyć się jeździć i walczyć w warunkach zimowych w Europie.!!! Amerykańcy nie rozumieją naszego klimatu. A takie ładne, amerykańskie, szkoda. Biedne pojazdy - biedne, trochę mżawki i lekki mrozik i wszystko stoi, aż strach wojnę zaczynać, porażka i obraz nędzy i rozpaczy. Wygląda na to, że przysłano do nas na zimowe warunki pojazdy przystosowane do "pracy" w warunkach pustynnych. Zarówno ogumienie jak i malowanie na to wskazują. Już potencjalny wróg wie, żeby atakować zimą..W sumie to nawet w inną porę roku. Wystarczy najazd przez wąskie uliczki lub pod mostami, w takich warunkach amerykańce też sobie nie radzą. No to Amerykanie...poczekajcie do lata, w wojenkę tylko latem się bawić, dlatego ruskie pokonały Niemców i Francuzów. Dlatego Napoleon z Rosją wojnę przegrał, jego żołnierze też mróz wykończył do którego nie byli przyzwyczajeni. Pomyślcie niby przed kim mieli by Nas bronić, jak przed Rosją to z logicznego punktu widzenia powinni stacjonować na wschodzie, a nie na zachodzie. Aby USA wygrały wojnę z Rosją na naszym terenie, musimy wybudować im autostrady bez zakrętów i koniecznie podgrzewane.
 • @kula Lis 66 13:03:15
  Witam Ciebie serdecznie , szkoda że tu piszący nie widzą tej POLSKI której już nie ma . Pozdrawiam.
 • @Repsol 13:08:37
  My także witamy i pozdrawiamy.
 • do autora
  Sam w wojsku" służyłem" wiele lat i wiem,że część kierownictwa poddała się "dobrym zmianom"bez szemrania. Ale akurat gen.Skrzypczak należał do tych nielicznych, który olał zarówno psychiatrę Klicha (i wyleciał z armii), jak i pacjenta (wyleciał z WITU). I za to powinien być szanowany. Zresztą część jego podwładnych i kolegów (Duda,Różański,Tomaszycki) poszła w jego ślady, olała Misiewiczów. Myślę,że gen.Skrzypczak jeszcze wróci, jak wróci normalność.PiS nie rozumie, że duet MM w MON odbierze im szanse już w wyborach samorządowych. Excalibur
 • @Zbigniew Jacniacki
  Co wy wszyscy tak użalacie się i lejecie krokodyle łzy nad tym Skrzypczakiem? On odszedł z wojska za PO, przeszedł na emeryturę. Dorabiał sobie do niej potem WITU. Przecież zatrudniający jak każdy inny może kiedy chce zwolnić pracownika. Powinien siedzieć cicho, to by nadal dorabiał do swej dużej generalskiej emerytury o której normalny Polak może pomarzyć. Po drugie to alkoholik jak zresztą każdy trep, niczym praktycznie w wojsku się nie wykazał, prócz lewym dorabianiem na misjach jak wszystkie trepy. No i babiarz, po rozwodzie z żoną. A generałów i oficerów alkoholików i pasożytów u nas dostatek, jak na armię ok. 90 tys! na utrzymaniu podatników, więcej niż w milionowych armiach USA/45, czy chińskiej/120.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930