Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
722 posty 3146 komentarzy

Tajemnicza Polska 51

Zbigniew Jacniacki - ( wcześniej zbigniew 1108 ) PRAWDA W ŻYCIU, ŻYCIE W PRAWDZIE... 50 lat minęło.... Do teorii doszło doświadczenie. Zbudowałem swoje "malutkie" państwo polskie. Nawiążę współpracę z "malutkimi" państwami moich Rodaków .

211 lat temu potężna Francja była uważana

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

za gwaranta bezpieczeństwa Polaków. Przypomnienie dla otrzeźwienia serc po dzisiejszym przemówieniu ku pokrzepieniu serc. Dostrzeganie podobieństwa osób i sytuacji według indywidualnych sympatii lub wytycznych oficerów prowadzących.

 

 

 


"Żołnierze,

Dokładnie w tej chwili mija dziś rok, odkąd byliście na pamiętnym polu Austerlitz. Przerażone bataliony rosyjskie uciekały w rozsypce lub okrążone oddawały broń swym zwycięzcom.

 Następnego dnia Rosjanie zapewnili, że chcą pokoju ale były to słowa zwodnicze. Zaledwie udało się im uniknąć (być może poprzez karygodną wspaniałomyślność) klęsk trzeciej koalicji, już knuli czwartą. 

Nie mają już jednak alianta, w którego taktyce pokładali swe największe nadzieje. Jego twierdze, stolice, magazyny, arsenały, 280 chorągwi, 700 batalionów, pięć wielkich pól bitewnych jest w naszych rękach.

Ani na chwilę nie powstrzymała was Odra, Warta, pustkowia Polski ani nieznośna pora roku.

 Wykazaliście najwyższą odwagę, zawsze przeważaliście, wróg z waszym nadejściem pierzchał.

 Na próżno Rosjanie bronili stolicy dawnej i wspaniałej Polski. Orzeł francuski szybuje nad Wisłą. 

Widząc was, odważnemu i nieszczęśliwemu Polakowi zdaje się, że widzi powrót hufców Sobieskiego spod Wiednia.

Żołnierze, nie odłożymy broni aż pokój powszechny nie umocni i nie zagwarantuje panowania naszych sprzymierzeńców, nie przywróci wolności naszego handlu i naszych kolonii. 

Mamy zdobycze na Łabie, Odrze, Pondichéry, nasze kolonie w Indiach, przylądek Dobrej Nadziei i kolonie hiszpańskie. 

Kto dał prawo spodziewać się po Rosjanach, że mogą oni odmienić bieg przeznaczenia?

 Kto im dał prawo do zniweczenia tak sprawiedliwych zamiarów?

 Czyż my i oni nie jesteśmy żołnierzami spod Austerlitz?


Napoleon

W imieniu Cesarza, marszałek Louis-Alexandre Berthier, książę Neuchâtel, minister wojny "Warto też przypomnieć sobie ,

 co  działo się w następnych latach ....

 

 

KOMENTARZE

 • Patriotom zapraszającym zagraniczne wojska jedno zdanie z Konstytucji 3 maja
  XI. SIŁA ZBROJNA NARODOWA

  Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej....
 • @ Autor
  A tak właściwie to dlaczego Napoleon chciał zaatakować Rosję? Uderzył się w głowę?

  Bardzo ważny wpis.

  5*
 • autor
  Czyli tak samo traktował tubylców jak mięso (armatnie, rzecz jasna)
 • Napoleon
  Tragiczne czasy finalizowania zagłady polskiej szlachty popartej naiwnością wynikającą z jej patriotyzmu i próżnymi obietnicami sloganu wolności klepanej przez karła. To ten kurdupel wmówił Polakom że o polską wolność walczą nawet na Haiti. W te bajki wierzymy nawet po dzisiejszy dzień.
 • @Jasiek 22:16:10
  "A tak właściwie to dlaczego Napoleon chciał zaatakować Rosję? Uderzył się w głowę? "

  Niemieccy żołnierze od końca 1941 żartowali gorzko między sobą - "było dwóch ludzi w historii co nie wiedzieli, że w Rosji w zimie jest zimno"
 • jest też fundamentalne pytanie
  Czy jesteśmy w stanie sami w oparciu o własne zasoby oprzeć się lewackiej Europie, uścisku Niemiec i Rosji, odrzucając do tego dyktat banksterskiej zmowy i odbudować polską niepodległość i jej dawną wielkość. Jesli ktoś ma na to realny skuteczny sposób to proszę o jego przedstawienie. W takim kontekście trzeba też patrzeć na umizgi do Ameryki. Może to lepsze niż zginąć w kleszczach niemiecko - rosyjskich? Nie wiem, nie siedziałem pod stołem rokowań i mogę sobie tylko gdybać i zastanawiać się czy zostaliśmy jak zawsze sprzedani różnym mendom, czy może jednak jakaś iskierka się zatliła.
  Moim zdaniem nawet gdyby nasza ojczyzna wygenerowała autentyczny ruch narodowy- polski , to i tak w obecnej sytuacji geopolitycznej sami zostalibyśmy zniszczeni międzynarodową sitwą. Czasami trzeba wejść w układ z wielkim rozbójnikiem by zabezpieczyć swoje interesy. Oczywiście jest też cena którą przyjdzie nam zapłacić - ważny jest jednak ostateczny bilans
 • @zadziwiony 09:27:45
  Powiem więcej i zadam najbardziej nieprzyjemne pytanie dla tzw. jelit POlitycznych zarządzających Polską, skoro był trump to dlaczego nie zaprosić pootina ?
 • @provincjał 10:07:45
  Na przykład na 17 września !
 • Duda Maciarewicz to osoby którym sie marzy zwojować ROSJĘ !
  Śmieszni i zarazem tragiczni sa te żydo-ukraińskie osoby ! znowu naród wymordują jak 1939 r ! Ameryka żydowska potrzebuję mięsa armatniego i Duda z Maciarewiczem z ochotą chcą z nas Polaków Słowian
  podarować żydo-syjonistom z USA !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach . Apel ! Słowianie nie dajmy na siebie napuszczać tym cwaniakom żydowskim !!!!!
 • @DEUS DAGON EPISCOPUS VATICANUS 03:30:22
  Na szczęście po stronie Rosji, a przeciw Napoleonowi, walczyło dwukrotnie więcej polskich ochotników, niż przeciwko Rosji.
  Przeciw Napoleonowi miał także walczyć ks. J.Poniatowski, ale nie mógł już złamać szlacheckiego przyrzeczenia złożonego wcześniej Napoleonowi. Car wyprawił mu pogrzeb z honorami, w pogrzebie wzięli udział uzbrojeni żołnierze Poniatowskiego.
 • @
  A komu poza Francją zależało wtedy na bycie Polski ? Kto po pokoju w Tylży zdołał uzyskać na kilka lat ,do 1815 namiastkę państwa polskiego ? Ta analogia do czasów współczesnych jest zupełnie chybiona bo przede wszystkim istnieje w Europie zupełnie różny od tamtego układ sił , nie ma żadnej potrzeby przejmowania siłą jakichś regionów bo można je wykorzystać o wiele łatwiej za pomocą "procesów ekonomicznych " , jedynie Rosja nadal pozostaje zagadką czyli zawsze może zaskoczyć i to raczej nie ku uciesze ale wprost przeciwnie
 • @zadziwiony 09:27:45
  Mialem zamiar wstawić tego rodzaju komentarz, ale mnie ubiegłeś.
  Trzeba aby wszyscy tak zaciekle tutaj dyskutujący zrozumieli wreszcie jak wygląda obecna sytuacja w Polsce. A więc kawa na ławę:

  Nie ma na świecie drugiego kraju tak bardzo wypełnionego po brzegi obcą agenturą z trzech głównych opcji.

  PIS zdobył władzę dzięki tej z usraela i usiłuje zrobić coś dla narodu, coś czego pruska agentura nienawidzi i za wszelką cenę chce temu przeszkodzić.

  Przysłowiowa stajnia Augiasza to mały pikuś w stosunku do tego co nam zostawiła banda PO.

  Wbrew pozorom całkowicie niezależna polityka z odcieniem narodowym w Polsce nie ma żadnych szans. Dwie pozostałe agentury po połączeniu sie mogą łatwo wysadzić PIS z siodła. I teraz i jutro.

  Poparcie kosztuje. Nic w polityce nie jest za darmo.

  Ten komentarz jest dla tego, na którym można zawsze "polegać" (bo jest niebieski?) i temu, który najgorzej dokucza na siedzeniu.
 • @Rzeczpospolita 12:56:13
  Chyba odwrotnie. Pod Borodino po stronie rosyjskiej walczyło 80 tys polaków. Pod Napoleonem walczyło ich chyba ponad 100 tys.
 • @puuuq 15:46:23
  Tu bardzo typowa analogia dla naszych stosunków z Zachodem.
  Za uzbrojenie armii Księstwa Warszawskiego, Napoleon kazał sobie słono zapłacić.
  Anglia po II WS wystawiła nam też "rachunek" w którym policzyła koszty wyposażenia Drugiego Korpusu, lotniczych dywizjonów i innego rodzaju służb. Policzyli za każdy nabój i za każdy guzik do munduru. Odliczyli to sobie z polskiego złota zdeponowanego w Kanadzie nie pytając nikogo o zgodę. Bandyci!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930