Gorące tematy: Powstanie Warszawskie Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
868 postów 3673 komentarze

Życie Moje i Nasze

Zbigniew Jacniacki - ( wcześniej zbigniew 1108 ) PRAWDA W ŻYCIU, ŻYCIE W PRAWDZIE... 60 lat minęło.... Do teorii doszło doświadczenie. Zbudowałem swoje "malutkie" państwo polskie. Nawiążę współpracę z "malutkimi" państwami moich Rodaków .

Rynek diamentów nad krawędzią przepaści ???

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

GIGANTYCZNE ZŁOŻA DIAMENTÓW ZE WSCHODNIEJ SYBERII MOGĄ STAĆ SIĘ ŹRÓDŁEM ZMIAN CEN TEGO KOSZTOWNEGO KAMIENIA....

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2

 

Przez 40 lat Kreml trzymał to odkrycie w tajemnicy. Teraz już wiemy, że w kraterze na Syberii jest gigantyczne złoże super twardych diamentów. Zawiera tyle kamieni, że starczy ich całemu światu na... 3000 lat

Instytut Geologii i Minerałów Rosyjskiej Akademii Nauk upublicznił dane największego na świecie złoża diamentów. Zostało odkryte w latach 70-tych XX w i od razu utajnione ze względu na niebotyczne rozmiary.

Jak podał dyrektor instytutu geologii Nikołaj Pochlenko na forum innowacyjności w Nowosybirsku „eksploatacja tego złoża może dokonać rewolucji na światowym rynku diamentów".

I nic dziwnego, bo w bezludnej zimnej okolicy, na granicy Jakucji i Kraju Krasnojarskiego spoczywa tyle kamieni, że przy obecnym poziomie popytu, starczy ich światu na 3000 lat. Skąd taka obfitość diamentów i do tego ich super twardej odmiany w tym właśnie rejonie?

Otóż ekspedycja rosyjskich geologów odkryła złoże na początku lat 70-tych XX w w kraterze tzw. Poligajskiej Astroblemy. Krater ma średnicę 100 km a wyryło go ok. 40 mln lat temu uderzenie wielkiego meteorytu.

Zasoby złoża są gigantyczne. Przekraczają to co zwierają wszystkie inne odkryte dotąd złoża diamentów na świecie łącznie. Do tego, jak wyjaśnili Rosjanie, diamenty z syberyjskiego krateru są szczególnie cenne, bowiem powstały w wyniku uderzenia meteorytu o powierzchnię naszej planety. Dało to kamienie dwa razy twardsze od obecnie znanych tak naturalnych jak i syntetycznych.

W przyszłym roku zostanie zorganizowana pierwsza ekspedycja do krateru, która oceni stan złoża oraz rentowność przyszłego wydobycia.

 

http://www.ekonomia24.pl/artykul/706159,934158-Diamenty--Najwieksze-zloze-diamentow-na-swiecie.html

 

Ogłoszenie w miniony weekend istnienia tak olbrzymich zasobów diamentów wzbudziło zainteresowanie na międzynarodowych stronach internetowych . Wywołało dużą liczbę komentarzy i spekulacji na temat wpływu na cenę diamentów . Czy inwestujący w dotychczas bardzo cenne dobro nie skończą jak w przeszłości osoby , które spekulowały w "najlżejszy " metal -aluminium ?

KOMENTARZE

 • De Beers ...
  Jak zareagowały ceny akcji De Beers ?
 • Ciekawam, czy to prawda,
  czy np. reakcja na syntezę lonsdaleitu dokonaną przez Japończyków w 2010r.:)
 • @bez kropki 12:47:31
  Już sprawdziłem, że De Beers nie jest notowany, ale notowany jest główny akcjonariusz De Beers - firma LVMH ... Ich akcje zachowują się dość dziwnie i na razie nie widać wyraźnego wpływu pojawienia się tej informacji. Być może oni tak naprawdę wiedzieli już wcześniej o tym złożu i dlatego w końcu Rosja ujawniło ten fakt ...

  Zawsze lepiej kontrolować wyciek, niż go nie kontrolować ...
 • ------ Antwerpia musiała coś --wiedzieć
  -- ok 18 lat temu -poznałam rosyjskiego żyda / mówił , że był w grupie córki Breżniewa -handlarzy brylantami / opowiadał o b. rzadkich diamentach / kolorach / czystości / metodach handlowania nimi itp --powiedział też !!! że SPRZEDAWALI na początku lat 90tych na łeb na szyję - swoje diamenty -w środowisku rozeszła się plotka , że kamienie STRACĄ na wartości -- bardzo dużo stracą -przecież nie mogli wtedy wiedzieć , w którą stronę pójdzie pierestrojka -może wówczas obawiali się tej informacji ??
 • @Ultima Thule 13:04:29
  Ja bez sprawdzania uważałam, że ci, którzy zainwestowali w tanzanity uśmiechnęli się sami do siebie:). No dobra, tanzanity są tak rzadkie i drogie, że tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić.
  Wróćmy do (reszty) faktów:
  - z Japonii gruchnęło wieścią o syntezie lonsdaleitu, potem zapadła cisza (raczej nie będą się chwalić pracami nad technologią);
  - próbki tego cudu Rosjanie pokazali? Nie? No to ja poczekam. Albo na geologiczne próbki albo na spadek cen diamentów (w celu kupna - hihi - może nawet mnie będzie stać - hihi). Bo naukę radziecką już przerabialim;);

  Na koniec, po faktach, pora na prywatne domniemanie. Otóż jak się sypał wieczny Związek Radziecki, to na bazarze można było kupić dowolny materiał/minerał/metal, wsio ryba czy taki normalnie chodzący po wolnym rynku, czy chodzący tylko po rynku regulowanym ścisłymi obostrzeniami. Kosmicznych diamentów w asortymencie nie było. (Gdyby złoże istniało i było eksploatowane, to okazy z niego byłyby na rynku, bo w Rosji to tylko kwestia ceny.)

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031