Andrzej Szubert-Opolczyk i Krzysztof J.Wojtas piszą po polsku. Jednak mają problem ze zrozumieniem siebie. Czy przyczyną jest mityczny indywidualizm? A może prozaiczna i jednocześnie ubóstwiona ŚWIADOMOŚĆ niewolnika ideologii posłuszeństwa?

 

 

Poniżej zamieszczam obszerny tekst Opolczyka.

Dotyczy jego relacji z K.Wojtasem.

Dlaczego to robię? 

Bo Opolczyk jest zbanowany na Neon 24, zarzuty były w komentarzach pod moim postem i sam poprosił mnie o publikację.

I jeszcze jedno. 

Ważniejsze, niż powyższe trzy argumenty. 

W odpowiedzi Opolczyka jest fragment o wiadrze zimnej wody otrzeźwiający jego światopogląd.

Przeżyłem podobne doświadczenie.

I z tego względu tekst może pomóc także innym czytelnikom Neon24 zrozumienie nie tylko Opolczyka lub Wojtasa, ale samych siebie. 

A to ułatwi dostrzeżenie, dlaczego Polakom tak trudno dogadać się w swoich narodowych sprawach.

 

 

Źródło:

https://opolczykpl.wordpress.com/2020/12/30/krzysztofie-j-wojtas-dlaczego-klamiesz/

 

Krzysztofie J Wojtas – dlaczego kłamiesz?…

.


.
Zamierzałem ustosunkować się do ciekawego tekstu z neonu24 pt: „Czy chrześcijaństwo było wrogie wierze i kulturze polskiej”, co jeszcze nadrobię?
https://radogost.neon24.pl/post/159507,czy-chrzescijanstwo-bylo-wrogie-wierze-i-kulturze-polskiej
.
Na neon zaglądam rzadko, nie częściej niż raz na kilka miesięcy – lub jeśli ktoś podrzuci mi ciekawy link z neonu. Tym razem zajrzałem tam niedawno z czystej ciekawości – czy ktoś wspomniał tam o Szczodrych Godach? Bo o żydogennnym „bożym narodzeniu” wpisów było tam multum. O Szczodrych Godach znalazłem jeden wpis:
https://zbigniew1108.neon24.pl/post/159469,szczodrych-godow
.
Mniejsza o to, że zamieszczony był z dwudniowym opóźnieniem – Szczodre Gody były 21 grudnia. Ważne że był (te same życzenia otrzymałem od Zbyszka Jacniackiego i e-pocztą). Być może Zbyszek świadomie wrzucił te życzenia dzień przed krystowierczą „wigilią”. Ale mniejsza o to. I wtedy też zauważyłem wpis „Czy chrześcijaństwo było wrogie wierze i kulturze polskiej”. Zaglądałem tam kilka kolejnych dni czytając komentarze i zwróciłem uwagę na kolejny wpis Zbyszka:
https://zbigniew1108.neon24.pl/post/159531,po-gwiazdce-betlejemskiej-a-przed-wizyta-trzech-kroli
.
Okazało się, że zamieścił on mój tekst pt: „I znów szajba „gwiazdy betlejemskiej” ogarnia wyznawców „krysta” Joszue i ogłupia gojów…”
https://opolczykpl.wordpress.com/2020/12/17/i-znow-szajba-gwiazdy-betlejemskiej-ogarnia-wyznawcow-krysta-joszue-i-oglupia-gojow/
.
Tu pragnę wyjaśnić, że ze Zbyszkiem przez kilka lat nie utrzymywałem prawie żadnych kontaktów, choć znamy się od najpóźniej 2013 roku, gdy włączył się w dyskusję na moim blogu. Tu są linki kilku jego komentarzy:
https://opolczykpl.wordpress.com/2013/07/26/program-dla-polski-slowianskiej/#comment-40268
https://opolczykpl.wordpress.com/2013/07/26/program-dla-polski-slowianskiej/#comment-40274
https://opolczykpl.wordpress.com/2013/07/26/program-dla-polski-slowianskiej/#comment-40286
.
Dyskusja z nim była naprawdę przyjemnością – była rzeczowa i merytoryczna. Od tamtego czasu, choć na dłużej traciliśmy się z oczu, ceniłem go i cenię nadal. Niekiedy zaglądałem na jego blog:
http://zbigniewjacniacki-zyciemojeinasze.blogspot.com/
.
Nie ze wszystkim, co pisał zgadzałem się, różne sprawy widziałem inaczej, choć wiedziałem też jedno – z nim można dyskutować poważnie, rzeczowo i merytorycznie. Dał tego przykład i w „dyskusji” pod opublikowanym przez niego moim tekstem o szajbie gwiazdy betlejemskiej. Zostałem tam w – trudno to nazwać inaczej – chamski sposób zaatakowany przez Krzysztofa Wojtasa. Pierwszy komentarz zaczął on słowami:

 

Przejrzałem, bo czytać te wszystkie bzdety – trudno.

Dlaczego bzdety?
Po prostu – ich autor jest równie ograniczony, a może bardziej, niż jego oponenci w piśmie.
(…)
https://zbigniew1108.neon24.pl/post/159531,po-gwiazdce-betlejemskiej-a-przed-wizyta-trzech-kroli#comment_1746656
.
Zignorował jak najbardziej merytoryczną uwagę Zbyszka Jacniackieg:
.
Ale może, bez wnikliwej analizy, wskaże Pan chociaż dwa bzdety z tekstu Opolczyka ?
.
A na koniec, odpowiadając swojej klakierce „nanie” napisał pod moim adresem:
.
(…)
A Opolczyk ? Z prawdziwych fragmentów tworzy fałszywy obraz. I to uważam za bzdety.

PS. Kiedyś z nim próbowałem bezpośrednio dyskutować. Cóż. Bardziej zakłamanego barana trudno spotkać. Żadna argumentacja tylko wyzwiska i napaści.Takie podejście jest charakterystyczne dla żydów.
Nie moja droga.
.
Otóż faktycznie miałem w przeszłości dwa razy rozmowy z Wojtasem. Pierwszy raz na „niepoprawnych”, gdy kończyłem już tam moją „karierę. Pod moim przedostatnim tekstem zaczął Wojtas swój komentarz słowami:
.
Bardzo dobra analiza. Nie zgadzam się tylko z jednym – że Rosja odzyskuje pozycję mocarstwa przemysłowego. To raczej tylko prężenie muskułów.
https://niepoprawni.pl/comment/56854#comment-56854
.
Natomiast swój komentarz pod moim „pożegnalnym” wpisem na „niepoprawnych” zaczął słowami:
.
To bardzo dobra diagnoza stanu; od dawna mam, identyczne z przedstawionymi, poglądy.
https://niepoprawni.pl/comment/57297#comment-57297
.
Później już tylko jeden raz „rozmawialiśmy” krótko na moim blogu. Wojtas napisał tak:
.

 

Nie religia – bo ta, jak to wskazuję, jest wytworem cywilizacji, ale wartości i ich kultywowanie są podstawą organizacji życia społecznego,
Jeśli będziemy kultywować pozytywny stosunek do świata – może to być równie dobrze w postaci katolickiej jak i innych religii. Chrystus jest tu symbolem idei Porządku Zgodności.

Zatem. Zwalczanie katolicyzmu i traktowanie jako zła – jest samo w sobie złem. Nie popieram. jeśli jest to krytyka elementów judaistycznych sprzecznych z polskością – zgadzam się i to czynię.

https://opolczykpl.wordpress.com/2012/12/20/szczodre-gody-niech-nam-nasze-slowianskie-bogi-darza/#comment-12947

Odpisałem mu co następuje:

.

Panie Krzysztofie,
Darzę Pana szacunkiem i uważam Pana za osobę rozsądną. W przeszłości, pisząc pod pseudonimem Andrzej101 doświadczyłem tego osobiście (na portalu Niepoprawnych).
Góra z górą się nie zejdzie…
Człowiek z człowiekiem już tak…
.
Zinstytucjonalizowane i oparte na dogmatach religie abrahamowe nie są wytworem cywilizacji. Są wytworem doktrynerów i kasty kapłanów i narzucone zostały „wierzącym”. Najczęściej siłą, a na pewno strachem – przed wyssanym z palca przez teologów wiecznym potępieniem.
Bo to właśnie strach przed gniewem biblijnego psychopaty Jahwe i przed wiecznym potępieniem jest fundamentem tego żydowskiego zabobonu. A przyzna Pan, że strach nie jest najlepszym fundamentem do budowy ładu społecznego.
W czasach pogańskich panował na naszych ziemiach sprawiedliwy porządek społeczny. Nie było biednych i głodnych obok sytych i bogatych. Nie było fanatyzmu czy „nawracania” na siłę. Ludzie żyli w solidarnej wspólnocie plemienno-rodowej.
Przywleczony na nasze ziemie żydo-katolicyzm zburzył tamten porządek i ład. W jego miejsce wprowadził wyzysk, ucisk, niesprawiedliwość, kastę uprzywilejowanych i milionowe rzesze wypchniętych na margines życia politycznego.
.
Katolicyzm buduje „ład” oparty na ślepym posłuszeństwie wobec obłudnych „pasterzy”. Oraz na tępej i bezrefleksyjnej wierze w bzdurne dogmaty i obłudną „naukę” kościoła (czyli katolicki „talmudyzm”).
Największą zbrodnią w oczach instytucjonalnego katolicyzmu jest samodzielne myślenie. Na przestrzeni wielu wieków ludzie samodzielnie i nieortodoksyjnie myślący podlegali w państwch katolickich brutalnej eksterminacji. Byli bowiem zagrożeniem dla absolutyzmu kleru.
.
Ostatnich kilkanaście miesięcy poświęciłem dogłębnym badaniom żydo-katolicyzmu, zwłaszcza w aspekcie Polski. Może mi Pan wierzyć – to właśnie fanatyzm w sumie garstki katolików, rozbudzony przez jezuitów na fali kontrreformacji doprowadził do upadku mocarstwowej Rz’plitej. Ich „racją stanu” było zdobycie, a następnie utrzymanie supremacji w państwie za wszelką cenę, Nawet gdy to przynosiło wybitną szkodę interesom państwa.
Mottem postępowania owych fanatyków-żydłaków były słowa ks. Skargi:
“Pierwej wiecznej ojczyzny nabywać niż doczesnej … jeśli zginie doczesna, przy wiecznej się ostoim“.
.
No i tak „nabywali wiecznej ojczyzny”, że ziemską dobili.
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/11/12/suwerennosc/
.
I w tym miejscu stwierdzam, że skoro ta nadjordańska dżuma już raz doprowadziła do upadku Rz’plitej, to budowanie na niej ładu społecznego jest szaleństwem i samobójstwem.
.
Kolejną ważną sprawą jest fakt, że kościół dzisiaj nie posiada władzy politycznej i dlatego może sprawiać wrażenie instytucji umiarkowanej i nieszkodliwej. Ale władzę wyrwano mu siłą, wybito mu kły i wydarto pazury. Niemniej potencjał fanatyzmu i nietolerancji jest w nim nadal ogromny. Oni naprawdę myślą, że posiadają jedynie słuszną „prawdę objawioną”, żydowskie brednie z biblii biorą na serio i chcą cały świat ich dżumą znad Jordanu uszczęśliwić.
A ja nie mam zamiaru mieszkać w państwie, w którym przepisy prawne i ustawy sejmowe podejmowane są w oparciu o „nauki” kościoła czy – co gorsza – w oparciu o żydowską „księgę zbrodni”.
.
Tzw. „chrystus” do wymysł oszustów/teologów. Ten obrzezany cieśla miał różne oblicza:
.
„Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową”
.
„Jeśli kto przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem”
.
„Przecież zostałem posłany tylko do owiec, które zginęły z domu Izraela”
.
„Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela”
.
I tego żydowskiego nacjonalistę podstępnie przerobiono na idola, zbawiciela, chrystusa i syna bożego dla całej ludzkości. No i miliardy nie-żydów pada na kolanach przed tym obrzezanym żydem i widzi w nim boga i zbawienie.
.
Obłęd i paranoja.
.
Na dodatek ta dżuma znad Jordanu zabiła w milionach z nas naszą słowiańską tożsamość, kulturę, tradycję. Z Polaków uczyniono żydłaków.
.
I ja mam milczeć?
.
Proponuję Panu zapoznać się z poniższymi tekstami:
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/12/16/biblijne-korzenie-globalizmu-nwo/
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/12/11/ksiega-zbrodni/
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/12/10/slowianska-polska/
.
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/12/20/szczodre-gody-niech-nam-nasze-slowianskie-bogi-darza/#comment-12947
.
Wojtas nie odpowiedział już – no bo i co miał odpowiedzieć? Zrozumiał, że trafiła kosa na kamień, że mnie na „dobrego pasterza” nie nabierze. Za to to, co teraz wypisuje pod adresem naszych bezpośrednich rozmów to insynuacje i kłamstwa: „Żadna argumentacja tylko wyzwiska i napaści”. A przecież pod jego adresem nie tylko nie rzucałem wyzwisk, to jeszcze go pochwaliłem:  „Darzę Pana szacunkiem i uważam Pana za osobę rozsądną”Obecnie to naturalnie odwołuję – to on poza insynuacjami i napastliwością nie jest gotów do rzetelnej merytorycznej  dyskusji. I jeszcze na dodatek zakończył jego kłamstwa insynuacją, że „Takie podejście jest charakterystyczne dla żydów”. Tu mógłbym ja odwrócić kota ogonem i powiedzieć, że to jest właśnie podejście charakterystyczne dla żydów – metoda „łapaj złodzieja”. Po co się wysilać, zbijać argumenty poparte cytatami – nie do zbicia. Wystarczy napisać „bzdety”, „zakłamany baran” i „podejście charakterystyczne dla żydów”I to jest już cała „argumentacja” Krzysztofa J Wojtasa.
Jestem pewien, że nie jest on gotów do rzeczowej i merytorycznej dyskusji ze mną w sprawie żydo-bilii i krystowierstwa. Unika jej jak diabeł święconej wody. Zastanawia mnie tylko, dlaczego moje teksty wywołują u niego taką wściekłość? Już kiedyś na neonie pod moim tekstem wrzuconym przez Dariusza Kosiura także mnie zaatakował. I także skłamał, że prowadził ze mną dyskusję, przy czym o ile dobrze pamiętam, dopisał, że się z niej wycofałem. Kiedyś, gdy jeszcze nie miałem na neonie szlabanu, wdałem się kilka razy w dłuższe dyskusje nt. żydo-katolicyzmu. Wszystkie moje komentarze z neonu są tu:
https://www.neon24.pl/comments/5679,opolczyk,1

 

.
Wojtas ani razu nie odważył się włączyć w nie. Dlaczego? Dopiero gdy dostałem szlaban, zaczął „odważnie” na mnie ujadać. Teraz pewnie zełga, że tamtych dyskusji nie zauważył i że nie wiedział, iż dostałem szlaban. Mniejsza o to. Nie pojmuję, jak można tak się zachwycać postacią Joszue, jak to robi Wojtas. W jednym z komentarzy pod wpisem Zbyszka napisał:
.
Fakt. W zasadzie należy odrzucić problem boskości Chrystusa jako podstawy narracji. Boskość jest niepotrzebna, aby określić wielkość postaci Jezusa zwłaszcza wobec tego o czym nauczał: „Ojcze nasz…”
.
Trzeba być ślepcem albo głupcem, by tym „Ojcze nasz” się zachwycać. Dlaczego?
– Według ewangelii Joszue uczył tej modlitwy swoich uczniów – w komplecie żydów-Izraelitów.
– Jego stosunek do gojów pokazują inne jego cytaty:
„Nie idźcie do pogan [gojów] i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela.”
(Mt 10,5-6).
.
„Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela… Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom i rzucać psom.”
(Mt 15,24-26).
.

Tak więc żydzi byli dla niego „dziećmi”, a gojka Kananejka i jej córka „psami”.
– Ponieważ zgodnie z żydo-biblią tylko wyznawcy judaizmu byli „ludem wybranym” i tylko do nich był posłany Joszue – dla żydowskich „apostołów” mściwy i psychopatyczny „starotestamentowy” Jahwe mógł być „ojcem naszym.” Dla gojów już nie. Stosunek Jahwe do gojów obrazują poniższe cytaty:
.
“Ziemię do której przybywasz jako przychodzień… dam tobie i twojemu potomstwu na wieczne posiadanie.”
Rdz 17, 8
.
„Gdy Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, o której poprzysiągł przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, że da tobie miasta wielkie i bogate, których nie budowałeś, domy pełne wszelkich dóbr, których nie zbierałeś, wykopane studnie, których nie kopałeś, winnice i gaje oliwne, których nie sadziłeś, kiedy będziesz jadł i nasycisz się – strzeż się, byś nie zapomniał o Panu, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.”
Pwt 6, 10-12
.
„Wytracisz więc wszystkie narody, które twój Bóg, Jahwe, wyda tobie. Nie będziesz znał litości nad nimi.”
Pwt 7, 2
.
„…wywyższy cię Pan, Bóg twój, ponad wszystkie narody ziemi”
Pwt 28, 1
.
„Cudzoziemcy odbudują twoje mury, a ich królowie będą ci służyć, gdyż w moim gniewie cię uderzyłem, lecz w mojej łaskawości nad tobą się zlituję.
I twoje bramy będą stale otwarte, ni w dzień, ni w nocy nie będą zamykane, aby można było sprowadzić do ciebie skarby narodów pod wodzą ich królów.
Bo naród i królestwo, które tobie nie będą służyć, zginą, i takie narody będą doszczętnie wytępione.”
Izajasza, 60, 10-12
.
“I stawią się obcy, aby paść wasze owce, a cudzodziemcy będą waszymi oraczami i winiarzami, a Wy będziecie nazwani kapłanami Pana, sługami naszego Boga mianować was będą ; zużyjecie bogactwa narodów i w ich sławę odziewać się będziecie.”
Izajasza 61, 5-6
.
“Tak mówi Pan Bóg: “Oto skinę ręką na pogan [gojów] i między ludami podniosę mój sztandar. I odniosą twych synów na rękach, a córki twoje na barkach przyniosą.  I będą królowie twymi żywicielami, a księżniczki ich twoimi mamkami. Twarzą do ziemi pokłon ci będą oddawać i lizać będą kurz z twoich nóg.“
Izajasza 49, 22-23
.
“Przyjdą do Ciebie i będą twoimi; chodzić będą za tobą w kajdanach; na twarz przed tobą będą padać i mówić do ciebie błagalnie.”
Izajasza 45, 14
.
„ Niech synowie Syjonu radują się swym  Królem,
Niech chwała Boża będzie w  ich ustach,
a  miecze  obosieczne  w ich ręku:
aby  dokonać  pomsty wśród pogan
i  karania pośród narodów;
aby ich królów  zakuć w kajdany,
a  dostojników  w żelazne  łańcuchy
by wypełnić na nich pisany wyrok.”
Ps 149 1-8
.
“Ja wzmocnię cię i rozmnożę cię bardzo. Z ciebie wyjdą królowie i będą rządzić wszędzie, gdzie tylko dojdą ludzkie ślady. Twemu potomstwu dam całą ziemię pod niebem i będą rządzić wszystkimi narodami, tak jak bedą tego pragnęli…”
Jub. 32, 18-19
.
– „Ojcem naszym” w modlitwie z ewangelii jest naturalnie starotestamentowy ludobójca gojów Jahwe. Wszak same ewangelie piszą, że jego świątynię w Jerozolimie Joszue nazwał „domem swojego ojca”. Dlaczego więc mamy zachwalać Joszue za modlitwę, jaką uczył swoich żydowskich „uczniów”? Wszak tenże ich „ojciec nasz” obiecał im panowanie nad gojami i eksterminację tych, którzy nie będą chcieli żydom służyć.
Czy jest więc powód do pochwały tej modlitwy ku czci Jahwe – eksterminatora gojów?
.
Wydaje mi się, że niezwykła agresja Wojtasa pod moim adresem ma przyczynę psychologiczną. Wojtas głupcem nie jest. Wie, że to co piszę, ma ręce i nogi. Podważyć tego nie jest w sposób. A ponieważ całe życie jest czcicielem Joszue, to co piszę uświadamia mu, że dał się oszukać. Broni się jednak przed przyznaniem się do tego – zwłaszcza przed samym sobą – i stąd ta agresja.
.
Tu muszę zaznaczyć, że sam przeżyłem trochę ponad 10 lat temu coś podobnego. Od młodości dałem się zaprogramować na antykomunizm, rusofobię, wrogość do PRL i zaślepienie „wolnością” i „demokracją” zachodnią. Oraz usraelem jako rzekomym „obrońcą wolnego świata”. I choć głupcem nie byłem (na początku lat 80-tych w teście na IQ miałem 135 punktów), pogrążony byłem przez dziesięciolecia w duchowo-intelektualnym nieróbstwie i lenistwie. Biernie brałem za prawdę zachodnią propagandę, nie próbując konfrontować jej z rzeczywistością. Dopiero gdy w 2009 roku dowiedziałem się o istnieniu Grupy Bilderberg, o której zachodnie łże-media nie wspominały ani słówkiem, zrozumiałem załganie zachodu. Potem doszły jeszcze filmy o 11 września 2001, dzięki którym zrozumiałem zbrodniczość usraela. To był dla mnie prawdziwy szokTygodniami czułem się jak skopany pies. Plułem sobie w brodę i pytałem sam siebie – jak mogłeś być taki durny, ślepy i bezmyślny? Długo trwało nim pozbierałem się do kupy. I od tamtego czasu niczego nie biorę na wiarę. Skrzętnie staram się sprawdzać wszystkie informacje, także te nazywane „prawdami objawionymi”. Nie dziwi mnie więc postawa Wojtasa. Albo, czytając moje teksty, musiałby przyznać się przed samym sobą, że przez całe dotychczasowe życie dawał się jak małe dziecko oszukać wymysłami z żydo-biblii i że okazał się zwykłym ślepcem i po prostu durniem – a takie przyznanie się boli. Musiałby ponadto od zera zbudować nowy własny światopogląd – co takie łatwe nie jest. Znam to z autopsji. Innym wyjściem jest dla niego wściekły atak na mnie: „bzdety”, „zakłamany baran” i „podejście charakterystyczne dla żydów”. I wtedy świat jest znów w porządku – Joszue jest „Chrystusem”, jego nauki są mądre i dobre, ewangelie piszą prawdę. Czyli – wszystko jest OK, jestem na drodze Prawdy!

 

Czyżby – panie Wojtas???

.
I już na koniec jeszcze raz powrócę do insynuacji Wojtasa: Takie podejście jest charakterystyczne dla żydów”.
.
Ileż to razy różnej maści krystowiercy tak właśnie o mnie pisali – ten opolczyk musi być żydem, bo tylko żydzi tak nienawidzą katolicyzmu i „chrystusa” i z wiarą w niego walczą.
Tylko – ilu żydów pisało, że krystowierstwo jest ordynarnym żydowskim oszustwem? I że hebrajska Tanach – krystowierczy „Stary testament” to księga zbrodni i rasizmu, gloryfikująca wyssane z palca żydowskie rzekome „wybraństwo”. I że współczesny żydo-globalizm w niej ma swoje korzenie?
https://opolczykpl.wordpress.com/2013/12/29/biblia-zydowska-ksiega-zbrodni-wyssana-z-palca/
https://opolczykpl.wordpress.com/2015/08/06/biblijne-korzenie-zydowskiego-rasizmu/
https://opolczykpl.wordpress.com/biblijne-korzenie-globalizmu-nwo/
https://opolczykpl.wordpress.com/biblia-ksiega-zbrodni/
https://opolczykpl.wordpress.com/2013/09/29/biblia-ksiega-zbrodni-2/
https://opolczykpl.wordpress.com/biblia-czym-jest-rzeczywiscie/
.
Czy takie podejście też jest charakterystyczne dla żydów, Krzysztofie J Wojtas – czcicielu żydowskiego „chrystusa”?
.
.
opolczyk